Haberler

Interactive digital experiences are continually
Kurumsal kimlik çalışması
11 Temmuz 2019

Kurumsal kimlik çalışması

İster yeni kurulmuş bir firma olsun, isterse kendini yenilemek isteyen kuruluşu eski bir firma olsun son yıllarda gelişen teknolojinin ve değişen dünya trendlerinin dayatmasıyla tüm firmaların kurumsal kimlik çalışmasına ihtiyacı vardır.

Bu çalışmanın amacı adıyla müstesnadır. Yani firmanın kimliğinin oluşturulmasını sağlar. Her işletme yaşayan bir organizma gibi düşünülür. Hangi alanda ne gibi hizmetler verdiğiniz, bu hizmetleri nasıl verdiğiniz, çalışanlarınız, iletişim ve konum bilgileriniz gibi bilgilere, sizi arayanların bir tıkla ulaşmasını sağlayan web sitesi oluşturup kurumsal kimliğinizi müşterilerinize açıkça gösterebilirsiniz. Bunun için profesyonel anlamda kurumsal kimlik oluşturan ajans formatında şirketler var. Hatta evinizden ve ya ofisinizden çıkmadan sadece web sitesi üzerinden firmanızın kurumsal kimliğini oluşturmanız mümkün.

Logo

 Kurumsal kimliğinizdeki vesikalık resim firmanızın logosudur. Logo firmanın çalışma alanını ve verdiği hizmeti çağrıştırmalıdır.

Günümüzde alanında uzman, o kadar profesyonel firmalar var ki sizden istediği birkaç kelimelik bilgi ile size binlerce değişik LOGO tasarımı sunabiliyor. Dilerseniz ki bu zaten yapılması gerekendir; logonuzun tasarımının patentini alıyorsunuz ve sistemde sadece sizin adınıza kayıtlı oluyor. Başka hiç kimse o tasarım ve benzerini kullanamıyor. Logo tasarımı yaparken dikkat etmeniz gereken bileşenlerden biri de renklerdir. Firmanızın temsil ettiği değerler ve verdiğiniz hizmetin zihinlerde bir yansıma yapmasını sağlamak için firmanızın kendine has renkleri olmalıdır. Örneğin; organik ürün sektöründe hizmet veren bir firma iseniz renklerinizin içinde yeşil ve ya toprak tonlarının olmasına dikkat etmeniz; sizin temsil ettiğiniz sektörle bağlantınızın algısal olarak kurulmasını kolaylaştıracaktır.

Değerler ve Kurum Kültürü

Firmanızın temsil ettiği değerler sizi hedef kitlenizle daha da yakınlaştırır. Geleneksel ürünler alanında hizmet veren bir firmanın toplumsal değerler konusundaki çalışmaları ve bu çalışmaların kurum kültürün nasıl yansıtıldığının hedef kitlenize iyi bir biçimde anlatılması durumunda ilk tercih edilen firma olmanız kaçınılmaz bir sonuç olarak karşınıza çıkacaktır. 

Pazar araştırmanını en iyi yapılması gerektiği asıl alan, pazarınızdır. Yani müşteri hedef kitlenizi iyi analiz etmeli, diğer bütün tasarım ve uygulamaları bu hedef kitlenin ihtiyaç ve eğilimleri etrafında gerçekleştirmelisiniz. Her türlü ürün, logo, antetli kâğıt, broşür, çanta, kutu, maskot, tabela vb. her şeyin somut tasarımı bu bilgilere dayalı olarak yapılmalıdır.

 

Sonuç olarak; Markanız için hedeflediğiniz zirveye çıkmanızı sağlayan merdivende yer alan; Kurumsal kimlik çalışması marka yaratma sürecinin en başında yer alan en önemli basamağıdır. Kurumsal kimlik çalışmasınını başarısı da ancak ve ancak çok iyi bir web tasarımı ile mümkün olur. Bu aşamada kurumsal kimlik çalışması yapılırken web tasarım yapan firmalardan da destek almak gereklidir. Kurumsal kimlik oluşturma çalışması markanızın değerlerini ve kültürünü hedef kitlenize hitap eden görsellerle destekleyerek zihinlerinde sizinle ilgili mesajlar oluşturur. Müşterilerin tercihlerini sizden yana direk olarak etkiler. Bu bağlamda hizmet veren profesyonel firmalardan yardım almanız işinizi kolaylaştıracaktır.