Haberler

Interactive digital experiences are continually
Trustrank Nedir?
30 Mayıs 2019

Trustrank Nedir?

Stanford üniversitesi ile yahoo iş birliği ile tanımlanmış ve spamlara karşı mücadele amaçlı kullanılan linkleri analiz etme tekniğidir. Spam şeklinde karşımıza çıkan şeyler webmasterlarca yapılmaktadır. Birçok web mastır ticari emelleri gereği arama motorlarında en yüksek sırada yer alabilmeleri için bu spam tekniklerini uygulamaktadır. Trustrank ise bu tekniklere karşı ortaya çıkmıştır.

 

Seo çalışmaları açısından çok büyük öneme sahip trustrank sitenin kalitesini ve otoritesini ortaya koyan bir çalışmadır. Sitelerin seo çalışmaları adı altında kötü amaçlı bütün davranışları takip eder. Bu nedenle eğer sahip olduğunuz sitenin trustrank puanının yüksek olmasını istiyorsanız ve kaliteli bir site anlayışını benimsediğinize ortaya koymak istiyorsanız çok kaliteli bir seo çalışması yapmak gerekmektedir.

  TRUSTRANK NASIL ÇALIŞIR?

Trustrank ile editör ve güvenli siteler işaretlenir. Bu sitelere kök site adı verilir bu kök sitelerden yapılan çıkışlar sayesinde kalan sitelere güvenirlik noktasında puan veril.

  TRUSTRANK PUANLAMASI

Trustrank ‘ a göre daima iyi siteler yine kendileri gibi iyi sitelere link verir. Kötü siteler ise yine kendileri gibi kötü sitelere link verir mantık tamamen bu şekilde çalışmaktadır.

Bir web sitesinde veya sayfasında bulunan linkler trustrank’a verilen linkler ile daima doğru orantılı olmak durumundadır.

Puanlama ya parkende işin en önemli kısmı link giriş yaptığı siteden çıkış yaparken o sitenin aldığı puandan daha düşük bir puan ile çıkış yapmaktadır.

 TRUSTRANK PUANI NASIL ARTIRILIR

Trustrank puanını yükseltmek amaçlı yapılması gereken en önemli şey, yürütülen seo çalışmasını dört dörtlük olmasıdır. Arama motorlarına ait algoritmaya takılabilecek, her hangi bir çalışma değeri artırmayı bırakın sahibi olduğunuz sitenin Google aramalarında tamamen silinmesine dahi sebep olabilir. Güven ve kaliteyi artıran çalışmaların birinci kaynağı kesinlikle özgün içeriktir. Sitenizin içerisinde kopya içerikli bulunduğu takdirde siteminizin değerinin düşmesi söz konusu olur.

Bir diğer unsurda domain yaşı ile tescil yılındaki artışın sitenize verdiği değerdir. Google daima uzun vadeye yayılan çalışmaları daha çok önemseyerek bunu kalite yükseltici unsur olarak belirlemiştir. İşte bu kalite site puanını yükseltecektir. Bu sebeple isim tescili sırasında bu konu dikkate alınmalıdır ve en az üç yıllık bir isim hakkı satın almanızda bu açıdan mutlaka fayda olacaktır.